Przede wszystkim trzeba poczuć, że to nasze miejsce… wiadomo 😉
A z rzeczy bardziej przyziemnych, warto sprawdzić poniższe kwestie.
Po pierwsze… MPZP / WZ
Czy teren, na którym znajduje się działka jest przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. Można to sprawdzić w planie miejscowym (o MPZP – tutaj) lub Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli takowe dokumenty nie zostały sporządzone, warto udać się do gminy i po prostu zapytać czy nie ma przeciwwskazań do budowy domu na tej konkretnej działce oraz jak długo trzeba będzie czekać na wydanie warunków zabudowy dla działki (o WZ – tutaj). A z tym bywa różnie. W zależności od gminy mogą to być 2 miesiące, a może to być i pół roku! Także jeżeli chcemy startować z budową jak najszybciej, oczekiwanie na wydanie decyzji o WZ może nas skutecznie zablokować.
Po drugie… media
Warto sprawdzić dostęp do mediów. Czy w pobliżu działki jest prąd, czy jest woda – najważniejsze kwestie. Jeszcze bez wody damy radę – można wybudować studnię, ale bez prądu – mamy małe szanse na otrzymanie warunków zabudowy i samą budowę. Chyba, że uzyskamy zapewnienie o dostawie prądu od elektrowni. Zdarza się tak, że budowa sieci jest dopiero planowana – warto dopytać jak długo trzeba będzie czekać na jej realizację, ta informacja może istotnie wpłynąć na nasze decyzje odnośnie zakupy konkretnej działki.
Po trzecie… dojazd
Sprawdźmy czy działka ma dostęp do drogi publicznej lub czy jest to w planach. Dostęp do drogi może być bezpośredni lub pośredni – przez drogę wewnętrzną lub działkę prywatną. W przypadku braku dostępu do drogi – nie uzyskamy warunków zabudowy i tym samym zgody na budowę.
Po czwarte… konserwator
Kolejną ważną sprawą jest konserwator. Upewnijmy się, że działka nie jest objęta ochroną konserwatorską, która wyklucza zabudowę.
Po piąte… strony świata
To jakie jest położenie działki w stosunku do stron świata będzie wpływano na układ funkcjonalny domu. Przynajmniej powinno mieć wpływ 🙂 Najkorzystniej jest wtedy kiedy wjazd na działkę usytuowany jest od strony północnej, ewentualnie wschodniej. Wówczas możemy otwierać się wielkimi przeszkleniami z salonu, jadalni na stronę południową i zachodnią – tam gdzie jest bardziej prywatnie i jasno, i przyjemnie popołudniami.
Po szóste… warunki na działce
Należy również zwrócić uwagę na ukształtowanie terenu działki – czy występują duże spadki terenu i czy nie będzie konieczności jego wyrównania/podsypania (będzie to generowało przyszłe koszty). Idealnie byłoby wykonać badania geologiczne gruntu, aby dowiedzieć się z czym będziemy mieć do czynienia przy wykonywaniu fundamentu i czy przypadkiem nie wydamy na nie fortuny. Ale wiadomym jest, że mało kto decyduje się na poniesienie takich kosztów zanim kupi działkę.
I Po siódme… formalności prawne
Sprawdźmy księgi wieczyste i stan prawny działki, czy nieruchomość nie jest obciążona hipoteką lub innymi ograniczeniami.
Powodzenia!